Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczucinie

Opieka wytchnieniowa 2024

Opieka Wytchnieniowa – 2024 r.

Zachęcamy opiekunów osób z niepełnosprawnościami do skorzystania z usługi opieki wytchnieniowej, realizowanych przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczucinie. Program "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2024 jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Czym jest opieka wytchnieniowa?

Stała opieka nad dzieckiem lub osobą dorosłą, których niepełnosprawność związana jest ze znacznym ograniczeniem samodzielności, bardzo często oznacza konieczność wsparcia w prawie każdym elemencie codziennego życia. Opiekunowie muszą podporządkować swoje życie opiece nad osobą od nich zależną, co najczęściej oznacza wielkie obciążenie fizyczne i psychiczne.

Opieka wytchnieniowa to odciążenie członków rodzin (opiekunów) osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Program "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2024 kierowany jest do członków rodzin (opiekunów), którzy potrzebują doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Z usług mogą skorzystać osoby sprawujące opiekę wobec osób z niepełnosprawnościami, którzy:

  • Mieszkają na terenie naszej gminy,

  • Sprawują faktyczna opiekę nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością

  • w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;

  • w przypadku osób poniżej 16 roku życia wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności;

  • Nie korzystają z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego

Spełnienie kryteriów będzie weryfikowane w procesie rekrutacji za pomocą dokumentów, m.in.:

orzeczenie o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności

oświadczenia

Liczba przyznanych godzin wsparcia będzie zależeć przede wszystkim od potrzeb osób występujących o wsparcie oraz od możliwości organizacyjnych (realna możliwość świadczenia usług w wymaganym wymiarze i w oczekiwanym trybie). Usługi będą świadczone po przyznaniu decyzji o objęciu wsparciem danego beneficjenta, maksymalnie do końca grudnia 2024 r.

Usługi będą świadczone przez opiekunów zatrudnionych przez Ośrodek lub wskazane przez osobę z niepełnosprawnościami lub jego opiekunów faktycznych.

Osoby zainteresowane Programem "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2024 proszone są o kontakt z Ośrodkiem do dnia 7 listopada 2023 r.

telefon: 14 307 30 48

email: sekretariat@mgopsszczucin.pl

adres ul. Piłsudskiego 7, 33-230 Szczucin

 

Druki, niezbędne do ubiegania się o wsparcie:

kopia orzeczenia o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności

karta zgłoszeniowa 

 

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny